Noviny Poprad, Číslo 16, 23.4.2014: Obrazy maliara sprevádzajú básne

Obrazy maliara sprevádzajú básne 

 

noviny poprad_sterda23_4_2014_č_16_s_4 - CopyV priestoroch oddelenia umenia Podtatranskej kniž­nice v Spišskej Sobote bola v piatok 11. apríla verejnosti sprístupnená výstava mladého výtvarníka Tomáša Turzáka. Ide o výber z jeho tvorby po desiatich rokoch. Zaujímavos­ťou je, že obrazy sprevádzajú verše básnika a kurátora vý­stavy Jaroslava Balvína.

„Je to jubilejná výstava, pretože práve pred desiatimi rokmi vznikla myšlienka na moju prvú samostatnú výstavu v týchto priestoroch. Vybral som tri základné línie. Prvá je hľadaním svetla a farieb v prírodných motívoch. Druhou sú sociálne motívy a tretou je návrat ku koreňom domova. Som rád, že sa vysokoškolský profesor, básnik a umelecký fotograf Jaroslav Balvín podujal na moju žiadosť napísať niekoľko básní k vybraným obrazom,” uviedol Tomáš Turzák (na foto vpravo), ktorý začal kresliť suchým pastelom, ale postupne presedlal na olejomaľbu a akrylové farby.
„S Tomášom ma spojili vedecké i umelecké záujmy. Našli sme spoločnú reč a zorganizovali niekoľko spoločných výstav fotografií a malieb. Poprosil ma, aby som sa stal kurátorom tejto výstavy a ja si to nesmierne vážim. Vznikol nápad napísať básnické vyjadrenie k jeho obrazom a myslím si, že sa nám to celkom podarilo,” dodal počas vernisáže Jaroslav Balvín (na foto vľavo).
 
Tv reportáž: Výber z tvorby (po 10 rokoch) 11. apríla 2014

Video: Obrazy z výstavy – Výber z tvorby (po 10 rokoch)

 
pozvanka_vernisáž_11_aprila      95