Umelec sa stále vracia k rodnej hrude, Noviny Poprad, 7.9. 2016

Tomáš Turzák je maliar s popradskými koreňmi, ktorého obrazy rozžiaria každý priestor. Od piatka sú v Podtatranskej knižnici v Spišskej Sobote, kde bola vernisáž výstavy „K rodnej hrude“.

Jeho tvorba sa vyvíja, v aktuálnej výstave vystavuje niečo netradičné, čo pod Tatrami ešte neukázal. Diela vznikali vďaka špachtli technikou akrylu s modelovacou pastou, ktorú je možné aj ohmatať a zažiť, aby to nebola plochá maľba, ale keď sú to hory, aby vyčnievali skaly. Ako hovorí názov: K rodnej hrude, motívmi sú Tatry, Spiš a okolie. Celá koncepcia výstavy je smerovaná k Tatrám a ich divokosti. T. Turzák je treťou generáciou výtvarníkov v rodine Turzák. Starý otec Samuel bol známy maliar Tatier práve technikou špachtle, jeho syn Miloslav a vnuk Tomáš pokračujú v jeho šľapajach a patrí im súčasná výstava.
Súčasťou výstavy bol prednes básní, ktoré súviseli s obrazmi. Recitoval ich fotograf aj autor básní Jaroslav Balvín. Najprv bola maľba, potom vznikla báseň, óda na ňu. Hrou na klavír sa pridal český hudobný skladateľ a producent Pavel Březina.
T. Turzák povedal: „Veľakrát som maľoval v prírode, ale často mi odfúklo plátno, vietor je nepriateľom maliara, takže diela radšej vznikajú v ateliéri. Maľujem z mojich fotiek, aby som precítil okamih, ktorý som zažíval v prírode. Tatry vynikajú modrou, studenou farbou. Snažím sa, aby studená bola vždy kombinovaná s teplou červenou, oranžovou, žltou farbou. Rád zobrazujem tatranský večer, východ slnka, hory zaliate slnkom.“
T. Turzák žije mimo Popradu, učí na VŠ v Nitre, ale stále sa rád k rodnej hrude vracia. Výstava bude v Spišskej Sobote do 30. septembra 2016.

 

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA